İstanbul’da Ekmeğin Fiyatına Dev Zam

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Mayıs ayı meclis toplantısında alınan karar ile İstanbul’da 200 gramlık ekmek fiyatı 10 TL’ye yükseltildi.

EKMEĞE YÜZDE 31.25 ZAM

Halihazırda şehir genelindeki birçok fırın ve markette 200 liraya satılan ekmek fiyatlarının, bu artışla birlikte katlanması beklenirken, İTO tarafından alınan karar ile ekmeğin azami fiyatı yüzde 31.25 zamlanmış oldu.

YAPILAN ZAMMA ARTAN MALİYETLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Meclise oylamaya sunulan kararda, “Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. Maddesi çerçevesinde, ekmeğin girdi maliyeti arasında yer alan un, maya gibi hammaddelerin yanı sıra işçilik ve enerji maliyetlerinde yaşanan artışlar sonucunda ekmek üreten işletmelerin artan maliyetler karşısında ciddi anlamda sıkıntı yaşamakta olması sebebiyle İstanbul için 1 kilogram ekmeğin azami fiyatının 50 TL, 200 gram ekmeğin azami fiyatının 10 TL olarak belirlenmesi hususunun Oda Meclisi’ne arzı yönetim kurulumumuzun 09.05.2024 tarih, 81 sayılı toplantısında kabul olunmuştur” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir