Sosyeteye ’50 milyon’ dolarlık şok yaşatmıştı… Moris Algazi’nin 70 milyonluk vurgunu ortaya çıktı


Ünlü bir banka ve yatırımcılarını 50 milyon dolar dolandırarak yurt dışına kaçan Moris Algazi’nin bu kez sosyeteye lüks araç satmasıyla bilinen SS Motors’un sahibi Sinan Kandemir’i de 2016 yılında dolandırdığı ortaya çıktı.

Tekne almak isteyen, müşterileri yaklaşık 20 milyon dolar dolandırıp yurt dışına kaçan Moris Algazi, 2014’de finansal kiralama sözleşmesiyle Azimut 70 marka yat kiralamış ancak, borcunu ödemeyince şirket sözleşmeyi iptal ederek yatı geri istemişti.

Yat teslim edilmeyince Algazi hakkında ‘Güveni Kötüye Kullanma’ suçundan 7 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Moris Algazi’nin ağına düşen Sinan Kandemir, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede Algazi’nin 1994 yılından beri yat işiyle uğraştığını, Türkiye temsilciliğini yaptığı için 2 adet yat almaya karar verdiğini söyledi.

Sabah’ın haberine göre Moris Algazi ile görüşen Kandemir, 2 milyon Euro (günümüzdeki değeri 70 milyon TL) vererek yatları satın aldı. Ancak iddiaya göre Algazi yatların iç kısmında birtakım çalışmalar yapılacağını bu nedenle şimdi teslimatın gerçekleşmeyeceğini söyledi.

AYNI YATI 3 KİŞİYE DAHA SATTI

Aradan geçen zamana rağmen halen yatlarını alamayan ünlü işadamı Concept Marine’ye giderek durumu öğrenmek istedi. Gittiğinde Moris Algazi’nin piyasayı toplamda 50 milyon dolar dolandırdığını öğrendi.

Kandemir, Algazi’den şikâyetçi oldu. Kandemir ifadesinin devamında satın aldığı yatın 3 ayrı kişiye daha satıldığını, yatların motor ve gövde numarasının değiştirilerek bu eylemin gerçekleştirildiğini belirtti.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda Moris Algazi hakkında, ‘Tacir Veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Yürüttüğü Faaliyeti Kapsamında Dolandırıcılık’ suçu kapsamında iddianame düzenlendi. Firari olması nedeniyle kırmızı bülten çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir