‘Türk Escobarı’nın Cezaevindeki Oğlunun 3 Dev Şirketi Konkordato İlan Etti

‘Türk Escobar’ lakaplı Ürfi Çetinkaya’nın oğlu Rüstem Çetinkaya’nın 3 dev mermer firması konkordato ilan etti. Üç firma, borçlarını ödeyemediğini iddia edildi. Afyonkarahisar 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Temmer Mermer‘in konkordato talebini kabul etti.

Temmer Mermer’in yanı sıra, Natura Mermer ve Temmer Eksport da konkordato ilan etti. Mahkeme, bu firmaların borçlarını yeniden yapılandırmasına izin verdi.

KONKORDATO KOMİSERLERİ ATANDI

Mahkeme, konkordato komiserleri olarak Mali müşavir Şerife Balta, avukat Oğuz Kaçan ve maden mühendisi Ömer Zontur atadı.

NELER OLMUŞTU?

İstanbul merkezli 9 kentte gerçekleştirilen “Kafes-44” operasyonunda, uyuşturucu baronu ve “Türk Escobar” lakaplı Urfi Çetinkaya’nın liderliğini yaptığı örgüte darbe vurulmuştu. Operasyonda 43 şüpheli yakalandı. 23 kişi tutuklanırken, 20’si adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

20 milyar TL değerinde mal varlığına el konulmuştu.. Avrupa ve Türkiye’de 37 ton uyuşturucudan sorumlu oldukları tespit edilen şüpheliler, uluslararası sevkiyatlarda gemi ve konteyner kullanılmıştı. Kara paranın aklanmasında şüpheli yöntemler kullanıldığı belirlenmişti.

URFİ ÇETİNKAYA’NIN OĞLU DA TUTUKLANDI

Operasyonda tutuklananlardan biri, maden patronu Urfi Çetinkaya’nın oğlu Rüstem Çetinkaya. Şirketin yöneticilerinden Arda Erel de gözaltına alınmıştı. İfadelerinde suçlamaları reddetmişlerdi.

YENİ LİDER OLARAK OĞUL GEÇTİ İDDİASI

Urfi Çetinkaya’nın cezaevinde olmasıyla birlikte oğlu Rüstem Çetinkaya’nın örgütün başına geçtiği iddia ediliyor. Çetinkaya’nın elde ettiği geliri akladığı öne sürülen Hakkı Yaman Namlı’nın yönlendirmesiyle hareket ettiği belirtiliyor.

TEMİZ MADEN İMAJI KARA PARAYLA KARIŞTI

Temmer Mermer’in ilişkileri ve Rüstem Çetinkaya’nın yöneticilik yaptığı diğer şirketler de soruşturmanın odak noktasında. Şirket, yatırım teşviklerinden yararlanmıştı.

RÜSTEM ÇETİNKAYA KİMDİR?

1977 yılı doğumlu Rüstem Çetinkaya, İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 1998 yılında kurduğu “Temmer Mermer” adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde (İMİB) yıllardır çeşitli üst düzey görevlerde bulunuyor. Çetinkaya, 2022’den itibaren İMİB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor.

İMİB’in 5 bini aşkın üyesinin olduğu ve 200’e yakın ülkeye ihracat yaptığı belirtiliyor. Birlik, “Madenlerimizi tüm dünyaya tanıtmak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için çalışıyoruz” diyerek tanıtımını yapıyor. Bu arada Rüstem Çetinkaya’nın “İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı” sıfatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Huber Köşkü’nde bir araya gelmişliği bile var.

Çetinkaya’nın madenlere karşı olan örgütleri de sık sık hedef aldığı görülüyor. Hatta bir açıklamasında, “Söz konusu örgütler, ‘Türkiye’de metal, hatta kömür üretimi yapılmasın’ diyor. Bu Türkiye için felakettir” ifadelerini kullanmıştı.

Peki, “Temmer Mermer” firması hakkında neler biliniyor?

  • Şirket, 1998’de Afyon’da kuruldu. Şu an İngiltere, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Orta Asya’da bulunan 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.
  • Şirketin internet sitesinde yer verilen bilgilere göre, Temmer’e ait dört maden ocağı bulunuyor. Bunlardan birisi Bilecik’in Gökpınar ilçesinde bulunuyor. 1998’de açıldığı belirtilen ocakta, 200 bin ton mermer çıkarıldığı aktarılıyor. Üstelik burada bir de fabrikaları bulunuyor.
  • Temmer’in bir diğer maden ocağı Afyon’un Şuhut ilçesinde yer alıyor. 2010 yılının sonlarına doğru açılan ocakta, yılda 40 bin ton mermer çıkarıldığı bildiriliyor.
  • Şirketin maden ocaklarından biri de Eskişehir Süpüren’de. 14 yıl önce açılan madenin üretim kapasitesi 60 bin ton ve buradan çıkarılan malzeme Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor.
  • Temmer Mermer’in son maden ocağı, Muğla’da bulunuyor. 1999’da açılan madende yıllık üretim 50 bin ton. Üretimin yüzde 90’ından fazlası Uzakdoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

“Teşekkül halinde uyuşturucu madde imal etmek ve nakletmek” suçlarından kesinleşmiş 24 yıl hapis cezası bulunan ve kırmızı bültenle aranırken İstanbul’da yakalanan Rüstem Çetinkaya’nın babası Urfi Çetinkaya ise 12 Nisan 2023’te tutuklandı. 75 yaşındaki Çetinkaya şu an Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir